Map The components of a 10.7 mg sample are suffcienty separated by a chromatogra
ID: 897454 • Letter: M
Question
Map The components of a 10.7 mg sample are suffcienty separated by a chromatographic column that is 1.5 cm in diameler and 50 cm long with a flow rate of 0.89 mU/min. In order to separate 267 mg of the similar separation of the components, what size column, diameter and length, shouid be used? And what volume flow rate should be used? with Number column diameter- cm Number column length- cm Number flow rate = mL/ min ePrevos ®Ge up & View Solon OCheck Answer Next-Ext O Previous Give Up & View Solton )Check Answer Next 41 Ext HintExplanation / Answer
10.7mg --------> 1.5cm column diameter
267 mg --------------> ?
= 267 * 1.5 / 10.5 = 37.4 cm column diameter required
10.7mg ------------> 50cm column length
267mg -------------> ?
= 267 * 50 / 10.7 = 1247 cm column length required
10.7mg ---------------> 0.89 ml/min flow rate
267mg ------------> ?
= 267 * 0.89 / 10.7 = 2.22 ml/min flow rate