AP Chemistry Number of Moles Practice: Part A) Lithium and nitrogen react to pro
ID: 898141 • Letter: A
Question
AP Chemistry
Number of Moles Practice:
Part A) Lithium and nitrogen react to produce lithium nitride:6Li(s)+N2(g)2Li3N(s). How many moles of lithium nitride are produced when 0.630 mol of lithium react in this fashion?
Part B) How many moles of BCl3 are needed to produce 10.0 g of HCl(aq) in the following reaction?
BCl3(g) + 3 H2O(l) 3 HCl(aq) + B(OH)3(aq)
Part C) How many moles of nitrogen are formed when 58.6 g of KNO3 decomposes according to the following reaction? The molar mass of KNO3 is 101.11 g/mol. 4 KNO3(s) 2 K2O(s) + 2 N2(g) + 5 O2(g)
Explanation / Answer
Part (A) :
Reaction:
6Li(s)+N2(g)2Li3N(s).
Moles of Lithium = 0.630 mol Li.
Calculation of Li3N:
Moles of Li3N = Moles of Li x 2 mol Li3N / 6 Li
=0.630 mol Li x 2 mol Li3N/ 6 Li
= 0.21 mol Li3N
Part B:
BCl3(g) + 3 H2O(l) 3 HCl(aq) + B(OH)3(aq)
Reaction: Mass of HCl = 10.0 g
Calculation of moles of HCl = 10.0 g / 36.46 g per mol
= 0.274 mol HCl
Moles of BCl3 = moles of HCl x 1 BCl3 / 3 mol HCl
= 0.274 mol HCl x 1 mol BCl3 / 3 mol HCl
=0.0914 mol BCl3
Part C :
4 KNO3(s) 2 K2O(s) + 2 N2(g) + 5 O2(g)
Mass of KNO3 = 58.6 g
Moles of KNO3 = 58.6 g / 101.11 g per mol
= 0.5796 mol
Moles of N2 = moles of KNO3 x 2 mol N2 / 4 KNO3
= 0.5796 mol KNO3 x 2 mol N2 / 4 mol KNO3
=0.2898 mol