Mass of Acetylsalicylic acid in solution = .25g Standard made from 0.500mL of st
ID: 902937 • Letter: M
Question
Mass of Acetylsalicylic acid in solution = .25g
Standard made from 0.500mL of stock solution absorbance = .817
.400mL = .687
.300mL = .505
.200mL = .335
.1mL = .030
Absorbance of Asprin tablet = .17
1) Determine the concentration of the acetylsalicylic acid in the 100mL flask containing the solution from which the standars were made in M.
2) determine the concentration of the acetylsalicylic acid in each of the 10mL calibration solutions. this is a simple dilution - as long as you use the correct volumes.
3) Concentration of acetylsalicylic acid in 10.00 mL solution
4) Concentration of acetylsalicylic acid in 100.00 mL solution
Explanation / Answer
The molecular weight of acetylslicylic acid = 180
MAss = 0.25 g
1) Determine the concentration of the acetylsalicylic acid in the 100mL flask containing the solution from which the standars were made in M.
Solution : Concentration = mass / molecular weight x Volume in Litres = 0.25 / 180 X 0.1 = 0.0138 M
2) determine the concentration of the acetylsalicylic acid in each of the 10mL calibration solutions. this is a simple dilution - as long as you use the correct volumes.
We have used 0.500mL of stock solution
so the new concentration can be calculated from M1V1 = M2V2
0.0138 M X 0.5 mL = M2 X 10mL
M2= new concentration = 0.00069 M
(ii)
We have used 0.400mL of stock solution
so the new concentration can be calculated from M1V1 = M2V2
0.0138 M X 0.4 mL = M2 X 10mL
M2= new concentration = 0.000552 M
(iii)
We have used 0.300mL of stock solution
so the new concentration can be calculated from M1V1 = M2V2
0.0138 M X 0.3 mL = M2 X 10mL
M2= new concentration = 0.000414 M
(iv)
We have used 0.200mL of stock solution
so the new concentration can be calculated from M1V1 = M2V2
0.0138 M X 0.2 mL = M2 X 10mL
M2= new concentration = 0.000276 M
(v)
We have used 0.100mL of stock solution
so the new concentration can be calculated from M1V1 = M2V2
0.0138 M X 0.1 mL = M2 X 10mL
M2= new concentration = 0.000138 M
3) Concentration of acetylsalicylic acid in 10.00 mL solution
Will be same as above
4) Concentration of acetylsalicylic acid in 100.00 mL solution
The concentrations will be
(i) 0.000069 M
(ii)0.0000552 M
(iii) 0.0000414 M
(iv) 0.0000276 M
(v) 0.0000138 M