Part A: The forensic technician at a crime scene has just prepared a luminol sto
ID: 909862 • Letter: P
Question
Part A: The forensic technician at a crime scene has just prepared a luminol stock solution by adding 10.0 g of luminol into a total volume of 75.0 mL of H2O.
What is the molarity of the stock solution of luminol?
Part B: Before investigating the scene, the technician must dilute the luminol solution to a concentration of 2.00×102 M . The diluted solution is then placed in a spray bottle for application on the desired surfaces.
How many moles of luminol are present in 2.00 L of the diluted spray?
Explanation / Answer
MW luminol = 177.16 g/mol
mol = mas/MW = 10/177.16 = 0.05645 mol of Luminol
M = mol/V = 0.05645 mol /V = 0.05645 / (75/1000) = 0.7526 M of luminol
B)
M = 2*10^-2 M
find n, given v = 2L
mol = M*V = (2*10^-2 M)(2L) = 0.04 mol of luminol