Consider these 4 scenarios: In the final game of the World Series, a fastball wa
ID: 909982 • Letter: C
Question
Consider these 4 scenarios: In the final game of the World Series, a fastball was clocked at 95.0 miles per hour, which converts to about 42.5 m/s, striking out a player. The mass of an MLB baseball is 0.145 kg. In the final game of the PBA bowling championship, a different sort of strike was scored when a 6.50kg bowling ball hit the pins traveling at 7.10 m/s. In the final play of a intramural soccer match, a player kicks a 0.43kg soccer ball 45.0 miles per hour (20.1 m/s) on a penalty kick to score the winning goal. In the final leg of the Buffalo Turkey Trot, a very tired 101kg runner crosses the finish line travelling at 2.00 m/s. Which of the 4 moving objects has the highest kinetic energy? (KE = 1/2 mv2)
a)The soccer ball
b)The runner
c) The baseball
d) The bowling ball
Explanation / Answer
a) K.E = 1/2 mv^2
K.E = 1/2 * ( 0.43 kg * ( 20.1 m /s)^2
K.E = 86.86 J
b) K.E = 1/2 mv^2
K.E = 1/2 *(101 kg * (2 m/s )^2
K.E = 202 J
c) K.E = 1/2 mv^2
K.E = 1/2 * (0.145 kg * (42.5 m / s)^2)
K.E = 130.953 J
d) K.E = 1/2 mv^2
K.E = 1/2 * (6.50 kg * (7.1 m / s)^2)
K.E = 163.832 J
Answer : The Runner (option b)