Consider these hypothetical chemical reactions: AB, G = 13.7 kJ/mol BC, G = -27.
ID: 912169 • Letter: C
Question
Consider these hypothetical chemical reactions:
AB,G= 13.7 kJ/mol
BC,G= -27.2 kJ/mol
CD,G= 6.20 kJ/mol
What is the free energy, G, for the overall reaction, AD?
Express your answer with the appropriate units.
Firefly luciferase is the enzyme that allows fireflies to illuminate their abdomens. Because this light generation is an ATP-requiring reaction, firefly luciferase can be used to test for the presence of ATP. In this way, luciferase can test for the presence of life. The coupled reactions are
luciferin+O2ATPoxyluciferin+lightAMP+PPi
If the overall G of the coupled reaction is -5.50 kJ/mol , what is the equilibrium constant, K, of the first reactions at 16 C ? The G for the hydrolysis of ATP to AMP is 31.6 kJ/mol.
Express your answer numerically.
Firefly luciferase is the enzyme that allows fireflies to illuminate their abdomens. Because this light generation is an ATP-requiring reaction, firefly luciferase can be used to test for the presence of ATP. In this way, luciferase can test for the presence of life. The coupled reactions are
luciferin+O2ATPoxyluciferin+lightAMP+PPi
If the overall G of the coupled reaction is -5.50 kJ/mol , what is the equilibrium constant, K, of the first reactions at 16 C ? The G for the hydrolysis of ATP to AMP is 31.6 kJ/mol.
Express your answer numerically.
G =Explanation / Answer
Consider these hypothetical chemical reactions: AB, G = 13.7 kJ/mol BC, G = -27.