I only need the answer to part D)...hint: the answer is not 1.93 x 10^5 c The ov
ID: 918456 • Letter: I
Question
I only need the answer to part D)...hint: the answer is not 1.93 x 10^5 c
The overall cell reaction occurring in an alkaline battery is:
Zn(s) + MnO2(s) + H2O(l) ---> ZnO(s) + Mn(OH)2(s)
a) How many moles of electrons flow per mole of reaction?............answer: 2. Mol e-Note:
b) If 6.09g of zinc is oxidized, how many grams of manganese dioxide and of water are consumed?
Grams MNnO2 ???? answer : 8.092 g
grams H2O ????? answer: 1.676 g
c) What is the total mass of reactants consumed in part (b)?.......grams??? answer: 15.858 g
d) How many coulombs are produced in part (b)?.....I need this answer in scientific notation.
repeat the answer is NOT 1.93 x 10^5 (both of these parts are wrong....the 1.93 and the 10^5)
thank you
Explanation / Answer
Atomic weight of Zinc= 66
Molecular weight of MnO2= 87
Molecular weight of water =18
Moles of Zinc =6.09/66= 0.092273 moles
Moles of MnO2 consumed =0.092273 moles = 0.092273*87= 8.023 gm and moles of water = 0.092273 moles =0.092273*16= 1.67 gms
The ionic forms of reaction is Zn + Mn+4--à Zn+2 + Mn+2
Hence there are two moles of electrons exchanged for every mole of reactants
Charge of one electron =1.6*10-19
Columba produced= 1.6*10-19 *2 =3.2*10-19 coulombs