Please explain well and don\'t skip steps. Calculate the absolute entropy of one
ID: 920709 • Letter: P
Question
Please explain well and don't skip steps.
Calculate the absolute entropy of one mole of S gas at 809 K. At 95.4 degree C, the enthalpy of the transition from rhombic to monoclinic form is 0.38 kJ mol^-1. At 119 degree C, monoclinic S melts with an enthalpy of fusion of 1.23 kJ mol^-1. The boiling point is 444.7 degree C. The heat capacity of rhombic S between 15 and 370 K is: C_p, m/R = 0.08 + 2.17 Times 10^-2 T - 6.2 Times 10^-5 T^2 + 6.9 Times 10^-8 T^3 Below 15 K, the Debye expression is used: Cv, m/R = 233.8/Theta_D^3 T^3 Where the Debye temperature, Theta_D for rhombic S is 150.4 K. The heat capacity of monoclinic S is: CP, m/R = 1.96 Times 10^-2T - 4.8 Times 10^-5T^2 + 4.7 Times 10^-8T^3 The heat capacity of liquid S is: CP, m/R = 7.85 Use Trouton's rule: DeltaH_vap, m/T_vap = 88 J K^-1 mol^-1 to estimate the enthalpy of vaporization. In the gas phase, assume that atomic S behaves ideally.Explanation / Answer
Please explain well and don't skip steps. Calculate the absolute entropy of one