Class Day/ Time Lz/ CHEM 160A Gen. Chem. 1 Lab-Final A I3 uation that you use an
ID: 931518 • Letter: C
Question
Explanation / Answer
You have a lot of missing data.
a.
I will assume that 3.35 g is the mass of a solution of HCl.
I will assume that 9.50 g is the mass of a solution of NaOH.
The total mass of the solution mixture is 12.65 g.
Use the calorimetric equation for a perfect calorimeter (that have heat capacity = 0)
Qreleased = mass x specific heat x dT
= 12.85 g x 4.184 J/g.ºC x 10.6 ºC
= 570 J
b.
Assume that the concentration of HCl was 10% w/w and that HCl was the limiting reagent.
3.35 g x 10/100 = 0.335 g
0.335g/36.5g/mol = 0.0092 mol HCl
Q released per 1 mol HCl was
570 J/0.0092 mol = 62 x103 J/mol = 62 kJ/mol
This is also the value of the enthalpy of reaction, but with a minus sign (because the reaction is exothermic)
dH = - 62 kJ/mol
…………………………………
Bonus:
For the neutralization of a strong acid with a strong base, the enthalpy of neutralization has almost the same value for all acid and bases. The explanation is based on the fact that the only reaction here is
H+ + HO- = H2O dH = - 57…58 kJ/mol