Consider the dimerization reaction: 2A --> A^2 Rate = k[A]^2 When the initial co
ID: 935236 • Letter: C
Question
Consider the dimerization reaction: 2A --> A^2 Rate = k[A]^2 When the initial concentration of A is 2.0 M, it requires 1 hour for 60% of A to react. Calculate the rate constant at these conditions. Please explain in detailed steps. Thank you. Consider the dimerization reaction: 2A --> A^2 Rate = k[A]^2 When the initial concentration of A is 2.0 M, it requires 1 hour for 60% of A to react. Calculate the rate constant at these conditions. Please explain in detailed steps. Thank you. 2A --> A^2 Rate = k[A]^2 When the initial concentration of A is 2.0 M, it requires 1 hour for 60% of A to react. Calculate the rate constant at these conditions. Please explain in detailed steps. Thank you.Explanation / Answer
rate = -d[A]/dt = K[A]2
Clearly this is a second-order reaction and the integrated rate law is given by,
1/[A] = 1/[A]o + Kt
substituting the values,
1/0.4[A]o = 1/[A]o + K*1 => K = 1/2(1/0.4 - 1) = 0.75 M-1h-1
Rate constant = 0.75 M-1h-1 or 2.08x10-4 M-1s-1