Please find the pinture for the reaction below. I am using 1.0g of Vanillin. I a
ID: 939355 • Letter: P
Question
Please find the pinture for the reaction below. I am using 1.0g of Vanillin. I am asked to calculate the amount of sodium borohydride necessary for the reaction. It also says, sodium borohydride is always used in excess and 3 molar equivalents of the reaction should be used with respect to the vanillin starting material. Please, show how to do this calculation to find how much sodium borohydride has to be used. Thank You In Advance! Sodium Borohydride Reduction of Vanillin To reduce the aldehyde function of vanillin to a primary alcohol usi rohydride in basic aqueous media. NaBH4 0.01 MNaOH Ho HO OCH3 OCH3 vanillin vanillyl alcohol ring stand and clamp magnetic stir bar and stirrer sodium borohydride TLC plates/developing chamber 3MHCI ethyl acetate small Petri dish 50 mL round bottom flask vanillin 0.01M NaOH solution 12/silica chamber 125 mL separatory funnel sodium sulfate Obtain a 50 mL round bottom flask from the stockroom. Set up t p and stirrer to perform the reaction. Weigh approximately 1.0 g of v mass in the laboratory notebook and add the solid to the round bottor he magnetic stir bar. Add approximately 15.0 mL of 0.01M NaOH sol d stir the mixture. Complete dissolution may not occur but that will mExplanation / Answer
first convert the vanaline in to moles using
no of moles = weight / molcular weight x 1000
= 1 / 152.05 (molecular weight or molar mass of vaniline = 152.05)
= 0.00657 moles
you already said that 3 molar equilents of sodium borohydride taken
so no of moles of NaNH4 = 3 x 0.00657 = 0.0197 moles
now we know the moles of NaBH4 from this we can calculate the weight of NaBh4 using
weight = no of moles x molar mass
= 0.0197 x 38.03
= 0.75 grams of NaBH4 required