Consider the chemical reaction and thermochemical information and initial partia
ID: 939667 • Letter: C
Question
Consider the chemical reaction and thermochemical information and initial partial pressures of the reaction components given below:
C2H6(g) + Cl2(g) C2H5Cl(g) + HCl(g)
Determine G (in kJ) for this reaction at 335.03 K. Assume H°f and S° do not vary as a function of temperature. Report your answer to two decimal places in standard notation (i.e. 123.45 kJ).
Explanation / Answer
DH0= DHf0 products- DHf0 reagents= (-112.2 -92.31) - (-83.85 + 0)= -120.66 kJ/mol
DS0= DS0 products - DS0 reagents= 276 + 186.9 -(229.2 + 223.08)= 10.62 J/mol K
DG0= DH0 -¨DS0 x T = -120.66 - 10.62x10-3 x 335.03K= -124.22 kJ/mol
DG= DG0 + RT Ln Q
DG= -124.22 + 8.314x10-3x335.03 Ln (0.838 x 0.732)/(7.08 x 3.28) = -134.34 kJ