Steam distillation lab? One can prepare homemade lavender perfume by steam disti
ID: 945285 • Letter: S
Question
Steam distillation lab?One can prepare homemade lavender perfume by steam distillation,one of the main components in the lavender oil is linalyl acetare (MM 196 g/mol), which has a vapor pressure of 20 mm Hg at the boiling point of the mixture with water. If one collect 500 g of lavender from a garden and performs a codistillation with water, what would be the compositions of the distillate?
This is all that was given?? Steam distillation lab?
One can prepare homemade lavender perfume by steam distillation,one of the main components in the lavender oil is linalyl acetare (MM 196 g/mol), which has a vapor pressure of 20 mm Hg at the boiling point of the mixture with water. If one collect 500 g of lavender from a garden and performs a codistillation with water, what would be the compositions of the distillate?
This is all that was given??
One can prepare homemade lavender perfume by steam distillation,one of the main components in the lavender oil is linalyl acetare (MM 196 g/mol), which has a vapor pressure of 20 mm Hg at the boiling point of the mixture with water. If one collect 500 g of lavender from a garden and performs a codistillation with water, what would be the compositions of the distillate?
This is all that was given??
Explanation / Answer
In case of water insoluble liquids, the mixture boils at a temperature at which sum of the vapor pressures of individual components get added up so:
Pt = 760 = vapor pressure of linalyl acetate + vapor pressue of water
Vapor pressure of water= 760 - 20 = 740 mmHg
this is also the saturation pressure of water
moles of water/ Mole of linalyl acetate = partial pressure of water / partial pressure of linalyl acetat
moles of lianyl acetate= 500 / 196= 2.55 moles
We do know that for Raoult law: P° = XaPt so, applying this to the water:
Xb = P° / Pt = 740/760 = 0.974
And Xa+Xb = 1 so:
Xa = 1-0.974 = 0.026
This means that 1 mole of mixture contains 0.026 moles of linaly acetate (And corresponds to 2.55 moles)
Then 1 mole corresponds to: 2.55 / 0.227 = 11.23
Moles of water= 11.23 - 2.55 = 8.68 moles
mass of water= 8.68 * 18 = 156.24 g
Mass of lianyl acetate= 500 g
mass fraction water= 156.24 / 500+156.24 = 0.238 water
The rest is lynale acetate. Hope this helps