Assume that the Beer\'s Law plot prepared by a student exhibited a slope of 1.88
ID: 945785 • Letter: A
Question
Assume that the Beer's Law plot prepared by a student exhibited a slope of 1.88 Times 10^3 Abs-M^-1 The student then prepared an equilibrium mixture having initial concentrations of Fe^3+ and SCN' ions of 1.0 Times 10^-3 M each. After performing a blank correction she observed an absorbance of 0.28 for the equilibrium mixture. Estimate the equilibrium concentration of the FeSCN^2+ ion in this equilibrium mixture. Using Eq. 11, calculate the K_wq, value for this mixture. Why is it important to clean the surface of the cuvettes before performing an absorbance measurement?Explanation / Answer
The beer law is as follow:
A = EbC
A: Absorbance
E = molar absorptivity (L/mol cm)
C = Concentration (mol/L)
b = pass length of the cubet (Usually 1 cm)
Now, according to your data, you have a slope data of 1.88x103. This is the value of Eb, assuming b = 1 cm, you already have the value of E with this.
Now with the value of absorbance obtained (0.28) and the E, just solve for C:
C = A/Eb
C = 0.28 / 1.88x103 = 1.49x10-4 M
Now to calculate Kc, we need first to write the overall reaction:
r: Fe3+ + SCN- <--------> FeSCN2+
i: 0.001 0.001 0
e: 0.001-x 0.001-x x
The value of x is the value of C calculated before = 1.49x10-4 M so Kc:
Kc = 1.49x10-4 / (0.001-1.49x10-4)2
Kc = 205.74
Hope this helps.