A sample of 4.00 g of methane is mixed with 15.0 g of chlorine with the followin
ID: 951534 • Letter: A
Question
A sample of 4.00 g of methane is mixed with 15.0 g of chlorine with the following equation: CH4 (g) + 4 Cl2 (g) = CCl4 (l) + 4HCl (g) Determine which reactant is the limiting and the calculate the maximum mass of CCl4 that can be formed. Calculate the theoretical yield. A sample of 4.00 g of methane is mixed with 15.0 g of chlorine with the following equation: CH4 (g) + 4 Cl2 (g) = CCl4 (l) + 4HCl (g) Determine which reactant is the limiting and the calculate the maximum mass of CCl4 that can be formed. Calculate the theoretical yield. Determine which reactant is the limiting and the calculate the maximum mass of CCl4 that can be formed. Calculate the theoretical yield.Explanation / Answer
CH4 + 4 Cl2 -----------------------> CCl4 + 4 HCl
16g 284g 154g
4g 15g
16 g CH4 needs --------------> 284 g Cl2
4 g CH4 needs --------------> x g Cl2
x = 4 x 284 / 16
x = 71 g
we need actually 71 g Cl2 . but we have only 15 g Cl2 . so it is limiting reagent
Cl2 is limiting reagent
product is based on limiting reagnet
284g g Cl2 will give------------------------> 154g CCl4
15 g Cl2 will give ----------------------> y g CCl4
y = 15 x 154 / 284
y = 8.13 g
maximum mass of CCl4 = theoretical yield = 8.13 g