Consider the reaction between NO and Cl2 to form NOCl: 2NO( g )+Cl2( g )2NOCl( g
ID: 951989 • Letter: C
Question
Consider the reaction between NO and Cl2 to form NOCl:
2NO(g)+Cl2(g)2NOCl(g)
A reaction mixture at a certain temperature initially contains only [NO]= 0.62 M and [Cl2]= 0.53. After the reaction comes to equilibrium, the concentration of NOCl is 0.30 M .
Part A
Find the value of the equilibrium constant (Kc) at this temperature.
Express your answer using two significant figures.
Consider the reaction between NO and Cl2 to form NOCl:
2NO(g)+Cl2(g)2NOCl(g)
A reaction mixture at a certain temperature initially contains only [NO]= 0.62 M and [Cl2]= 0.53. After the reaction comes to equilibrium, the concentration of NOCl is 0.30 M .
Part A
Find the value of the equilibrium constant (Kc) at this temperature.
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
KC = NOCl2^2 /(NO^2)(Cl2)
[NO] = 0.62-2x
[Cl2] = 0.53-x
[NOCl] = 0 +2x
in equilibirum
In equiibriu [NOCl] = 0.3
x = 0.3/2 = 0.15
[NO] = 0.62-2x = 0.62-2*0.15 = 0.32
[Cl2] = 0.53-x = 0.52-0.15 = 0.37
then
KC = NOCl2^2 /(NO^2)(Cl2) = (0.3^2)/((0.32^2)(0.37)) = 2.3754