Mixed Laws Problems (Piv1 T1 P2V2 T2) 13. At STP, the volume of a sample of O2 g
ID: 955386 • Letter: M
Question
Mixed Laws Problems (Piv1 T1 P2V2 T2) 13. At STP, the volume of a sample of O2 gas is 24.7 L. What will the volume be if the temperature is raised to 390 C and the pressure is raised to 5.4 atm? 14. At STP, the volume of a sample of H2 gas is 9.6 L. If the temperature is lowered to -56oCand 15. the volume is increased to 10.4 L, what is the new pressure? to 25 atm and the volume is A 1 mol sample of radon gas is at STP. If the pressure is increased decreased to 17.8 L, what is the new temperature of the 1 mol sample?Explanation / Answer
13.
P1V1/T1 = P2V2/T2
V2 = P1/P2*V1*T2/T1
V2= (1/5.4)(24.7)(39+273)/(273+0)
V2= 5.227 L
14.
P1V1/T1 = P2V2/T2
P2 = V1/V2*T2/T1*P1
P2 = 9.6/10.4*(273+0)/(273+-56)*1 = 1.16 atm
15
P1V1/T1 = P2V2/T2
1*22.4/273 = 25*17.8/T2
T2 = 25*17.8*273/(22.4) = 5423.4375 K