Can you please show work, possible detail step by step on how to solve the probl
ID: 959826 • Letter: C
Question
Can you please show work, possible detail step by step on how to solve the problems. Thank you!
The second-order reaction: 2HI(g) rightarrow H_2(g) + I_2(g) has a rate constant k = 1.10 times 10^-5M^-1s^-1 at 600.0 K. If 4.00 mol of HI is placed in a 2.00 L container, What is the concentration of HI in the container after 90.0 minutes? How long (hours) will it take to for the concentration of HI to reach 0.200 M in the container? What is the half-life the reaction when the concentration of HI reaches its value at 90.0 minutes into the reaction?Explanation / Answer
for second order reaction,
1/[A]t - 1/[A]0 = kt
1/x - 1(4/2) = 1.1 * 10^-5 * 90 * 60
x = 0.4855 mol/L
again using the above formula,
1/0.2 - 1/2 = 1.1*10^-5 * t
t = 409090.9 Sec
t1/2 = 1/K*[A0]
t1/2 = 1 / (1.1* 10^-5 * 0.4855)
t 1/2 = 187248.38 Sec