Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Can you please show me step-by-step for this? Assume that managers of QVC Hospit

ID: 445492 • Letter: C

Question

Can you please show me step-by-step for this?

Assume that managers of QVC Hospital are setting the price on a new outpatient service. Here are relevant data estimates:

Variable cost per visit $25.00

Annual Direct Fixed Costs $750,000

Annual Overhead Allocation $275,000

Expected Annual Utilization 20,000 visits

What per visit price must be set for the service to breakeven? To earn an annual profit of $100,000?

Repeat Part a, but assume that the variable cost per visit is $27.

Return to the original data given in the problem. Again repeat Part a, but assume that direct fixed costs are $800,000.

Repeat Part a assuming both a $27 variable cost and $800,000 in direct fixed costs.

Explanation / Answer

Variable cost per visit $25.00

Annual Direct Fixed Costs $750,000

Annual Overhead Allocation $275,000

Expected Annual Utilization 20,000 visits

a. Case 1 : To Breakeven, the total costs should be equal to the total revenue generated. Let us assume that to achieve breakeven, price should be set as x.

Given, the above conditions,

25* 20,000 + 750000 + 275000 = 20000x

500000+750000+275000 = 20000x

1525000/20000 = x

Therefore, x = $76.25 per visit. Hence, to breakeven, the price should be $76.25

Case 2 : To earn an annual profit of $100,000

Profit = Revenue- Costs.

Let us assume, the per visit price to be y

Therefore, $1,00,000 = 20,000y - 1525000

=> 1625000/20000 = y

=>$ 81.25

Hence, in this case, the cost per visit should be $81.25

b. If variable cost per visit is $27,

Total Costs = 27* 20,000 + 750000 + 275000

= 5,40,000+7,50,000+2,75,000 = $1565000

To Breakeven,

1565000 = 20000x

Therefore, the price per visit should be $78.25

In order to earn a profit of $1,00,000

20,000y - 1565000 = 1,00,000

=>1665000/20000 = y

Therefore, y = 83.25. Hence, price per visit should be $83.25

c. If direct fixed costs are $800,000,

Then Price per vist at breakeven would be represented by :

500000+800000+275000 = 20000x

Therefore, 15,75,000/20000 = $78.75 per visit

To earn a profit of $ 1,00,000

20,000y - 1575000 = 1,00,000

16,75,000/20,000 = y

y = $ 83.75 per visit

d. In case of a $27 variable cost and $800,000 in direct fixed costs,

Price per unit in case of breakeven would be,

5,40,000+8,00,000+2,75,000 = 20,000x

16,15,000/20,000 = x

=>x = $80.75

In case of a profit of $1,00,000

20,000y- 5,40,000+8,00,000+2,75,000 = 1,00,000

17,15,000/20,000 = y

=>$ 85.75