Can you please show all work!! Thank you!! Two drag forces act on a bicycle and
ID: 1333058 • Letter: C
Question
Can you please show all work!! Thank you!!
Two drag forces act on a bicycle and rider: FD1 due to rolling resistance, which is essentially velocity independent; and FD2 due to air resistance, which is proportional to v2. For a specific bike plus rider of total mass 78 kg, FDl 4.0 N; and for a speed of 2.2 m/s, FD2 1.0 N. Show that the total drag force is Fd = 4.0 + 0.21 v2, where v is in m/s, and FD is in N and opposes the motion. Determine at what slope angle theta the bike and rider can coast downhill at a constant speed of 8.0 m/s.Explanation / Answer
here,
(a)
Fd1 = 4 N
Fd2 is proprtional to v^2
let Fd2 = k*v^2
where k is a constant and v is the velocity of the particle
for Fd2 = 1 N , v = 2.2 m/s
1 = k * 2.2^2
k = 0.21 N
therefore , Fd2 = 0.21 *v^2
total drag force , Fd = Fd1 + Fd2
Fd = 4 + 0.21 v^2
hence ,proved
(b)
m = 78 kg
for constant speed v = 8 m/s
Fd = m*g*sin(theta)
4 + 0.21 * 8^2 = 78 *9.8 *sin(theta)
theta = 1.31 degree
the slope angle theta is 1.31 degree