Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Mercury(l) chloride has K_sp= 1.4 times 10^-18, Calculate the molar solubility o

ID: 960113 • Letter: M

Question

Mercury(l) chloride has K_sp= 1.4 times 10^-18, Calculate the molar solubility of mercury(I) chloride in pure water, 0.010 M HCl solution, 0.010 M MgCl2 solution, and 0.010 M Hg2(NO_3)2 solution. Calculate the molar solubility of Mg(OH)^2 in a solution that is basic with a pH of 12.50. Calculate the molar solubility of Al(OH)_3 in a solution that is slightly basic with a pH of 9.50. What is the highest concentration of Pb^3+ that can exist in a solution of 0.10 M HCl? Will lead(II) bromide be less soluble in 0.10 M Pb(C_2H_3O_2)2 or in 0.10 Af NaBr? Calculate the molar solubility' of Ag,CrO_4 at 25 0.200 M AgNO, and 0.200 M Na,CrO.,. For Ag2CrO_4 at 25 What is the molar solubility' of Mg(OH)_2 in 0.20 M NaOH and 0.20 M MgSO.,? What is the molar solubility of Fe(OH), in a buffer that has a pH of 9.50? What is the molar solubility of Ca(OH), in 0.10 M CaCb and 0.10 M NaOH?

Explanation / Answer

pH = 12.5

pOH = 14 - 12.5 = 1.5 = > [OH-] = 0.0316

ksp =[Mg+2][OH-]2=5.6 x10-12

            s x [0.0316]2 = 5.6 x10-12

         s = (5.6 x10-12 )/0.00099856 = 5.608 x 10-9