Part A - Calculate the molar solubility in water Mg(OH) 2 is a sparingly soluble
ID: 965694 • Letter: P
Question
Part A - Calculate the molar solubility in water
Mg(OH)2 is a sparingly soluble compound, in this case a base, with a solubility product, Ksp, of 5.61×1011. It is used to control the pH and provide nutrients in the biological (microbial) treatment of municipal wastewater streams.
Based on the given value of the Ksp, what is the molar solubility of Mg(OH)2 in pure H2O?
Part B - Calculate the molar solubility in NaOH
Based on the given value of the Ksp, what is the molar solubility of Mg(OH)2 in 0.160 M NaOH?
Explanation / Answer
PART A:
The equilibrium is
Mg(OH)2 (s) <=> Mg2+ (aq) + 2 OH- (aq)
in pure water : [Mg2+] = x and [OH-]= 2x
Ksp = [Mg2+][OH-]2 = (x)(2x)2 = 4x3
5.61 x 10-11 = 4x3
x3 = 1.40 x 10-11
x = 2.41 x 10-4 M = molar solubility
PART B:
In 0.160 M NaOH;
[Mg2+]= x and [OH-] = 2x + 0.160
we can assume 2x + 0.160 = 0.160 (since x << 0.160)
5.61 x 10-11 = x ( 0.160)2
x = 2.19 x 10-9 M = molar solubility