The combustion of methane gas, the principal constituent of natural gas, is repr
ID: 975436 • Letter: T
Question
The combustion of methane gas, the principal constituent of natural gas, is represented by the equation
CH4(g)+2O2(g)CO2(g)+2H2O(l)
H=890.3kJ
Part A
What mass of methane, in kilograms, must be burned to liberate 3.40×107 kJ of heat?
Part B
What quantity of heat, in kilojoules, is liberated in the complete combustion of 1.85×104 L of CH4(g), measured at 18.8 C and 774 mmHg ?
Part C
If the quantity of heat calculated in part (b) could be transferred with 100% efficiency to water, what volume of water, in liters, could be heated from 9.4 to 65.0 C as a result?
The combustion of methane gas, the principal constituent of natural gas, is represented by the equation
CH4(g)+2O2(g)CO2(g)+2H2O(l)
H=890.3kJ
Part A
What mass of methane, in kilograms, must be burned to liberate 3.40×107 kJ of heat?
m = ? kgPart B
What quantity of heat, in kilojoules, is liberated in the complete combustion of 1.85×104 L of CH4(g), measured at 18.8 C and 774 mmHg ?
|Q| = ? kJPart C
If the quantity of heat calculated in part (b) could be transferred with 100% efficiency to water, what volume of water, in liters, could be heated from 9.4 to 65.0 C as a result?
V = ? LExplanation / Answer
part A )
CH4 + 2O2 ----------------> CO2 + 2H2O
16g
16g CH4 ----------------> -890.3 kJ
x g CH4 -----------------> 3.40 x 10^7 kJ
x = 16 x 3.40 x 10^7 / 890.3
x = 611030 g
x = 611 kg
mass of CH4 = 611 kg
note : you cropped some data form part b and part c . upload them as soon as