Consider the second-order reaction: 2HI(g) rightarrow H_2(g) + I_2(g) Use the si
ID: 982216 • Letter: C
Question
Consider the second-order reaction: 2HI(g) rightarrow H_2(g) + I_2(g) Use the simulation to find the initial concentration [HI]_0 and the rate constant k for the reaction. What will be the concentration of HI after t = 6.13 Times 10^10 s ([HI]_t) for a reaction starting under the condition in the simulation? Express your answer in moles per liters to three significant figures. For the given reaction, [A]_0 = 5.0 mol/L, t = 6.13 Times 10^10 s , and k = 6.4 Times 10^-9 l/mol s Determine the value of at time t = 6.13 Times 10^10 s by substituting the known values of [HI]_0, t, and k into the integrated rate law equation: 1/[HI]_t = kt + 1/[HI]_0Explanation / Answer
we know that
for a second order reaction
1/[A] = 1/[Ao] + kt
so
1/[HI] = kt + ( 1/ [HI]o)
given
k = 6.4 x 10-9
time (t) = 6.13 x 10^10
[HI]o = 5
so
using these values
we get
1/[HI] = ( 6.4 x 10-9 x 6.13 x 10^10) + ( 1/5)
1/[HI] = 392.52
so
1/[HI] = 393 L / mol