Please show work. Nitroglycerin (C 3 H 5 N 3 O 9 ) is a powerful explosive. Its
ID: 987766 • Letter: P
Question
Please show work. Nitroglycerin (C3H5N3O9) is a powerful explosive. Its decomposition may be represented by 4C3H5N3O9-->6N2+12CO2+10H2O+O2
This reaction generates a large amount of heat and gaseous products. It is the solution formation of these gases, togethr with their rapid expansion, that produces the explosion.
(A) What is the maximum amount of O2 in grams that can be obtained from 2.50+102g of nitroglycerin?
(B) Calculate the percent yeild in this reaction if the amount of O2 generated is found to be 7.36g
Explanation / Answer
4C3H5N3O9 --> 6N2 + 12CO2 + 10H2O + O2
4 mol C3H5N3O9 = 6 mol N2 = 12 mol co2 = 10 mol h2o = 1 mol o2
No of mol of C3H5N3O9 = 250/227.0865 = 1.1 mol
No of o2 generated = 1.1/4 = 0.275 mol
mass of o2 generated = 0.275*32 = 8.8 grams
theoretical yield = 8.8 grams
practical yield = 7.36 grams
percent yield = practical yield/theoretical yield *100
= (7.36/8.8*100)
= 83.63%