The object with an accepted mass of 1.000g was weighed on analytical balance. Th
ID: 996540 • Letter: T
Question
The object with an accepted mass of 1.000g was weighed on analytical balance. The results of the individual measurements were 1.003g,1.006g, 1.004g, 1.012g and 1.003g. Calculate the systematic error. Make calculations for the confidence level of 90%. The object with an accepted mass of 1.000g was weighed on analytical balance. The results of the individual measurements were 1.003g,1.006g, 1.004g, 1.012g and 1.003g. Calculate the systematic error. Make calculations for the confidence level of 90%.Explanation / Answer
An accepted mass of an object (x)= 1.000 g.
Individual measurements (x1) = 1.003 g; Its % error upto 90% = l(x1-x)/xl X 90 = 0.003/1 X90 = 0.27
Individual measurements (x2) = 1.006 g; Its % error upto 90% = l(x2-x)/xl X 90 = 0.006/1 X90 = 0.54
Individual measurements (x3) = 1.004 g; Its % error upto 90% = l(x3-x)/xl X 90 = 0.004/1 X90 = 0.36
Individual measurements (x4) = 1.012 g; Its % error upto 90% = l(x4-x)/xl X 90 = 0.012/1 X90 = 1.08
Individual measurements (x5) = 1.003 g; Its % error upto 90% = l(x5-x)/xl X 90 = 0.003/1 X90 = 0.27
-Best wishes