A sample of 7.77 g of liquid 1-propanol, C_3H_80, is combusted with 25.5 g of ox
ID: 998236 • Letter: A
Question
A sample of 7.77 g of liquid 1-propanol, C_3H_80, is combusted with 25.5 g of oxygen gas. Carbon dioxide and water are the products. Enter the balanced chemical equation for the reaction. Physical states are optional and not graded. Tip: If you need to clear your work and reset the equation, click the button that looks like two arrows. What is the limiting reactant? 1-propanol oxygen How many grams of CO_2 are released in the reaction? How many grams of the excess reactant remain after the reaction is complete?Explanation / Answer
2C3H8O + 9 O2 ---------------------> 6CO2 + 8 H2O
120g 288 g 264 g 144g
7.77g 25.5g
limiting reagnet = 1-propanol
120 g ------------> 264 g CO2
7.77 g -------------> x g CO2
x = 7.77 x 264 / 120
x = 17.1 g
CO2 mass = 17.1 g
120 g propanol ------------->288 g O2
7.77 g propanol needs -----------> 7.77 x 288 / 120 = 18.65 g
mass of excess reactant = 25.5 - 18.65
= 6.85 g