Part A: Use molar volume to calculate each of the following at STP: the volume,
ID: 998998 • Letter: P
Question
Part A: Use molar volume to calculate each of the following at STP: the volume, in liters, occupied by 2.90 moles of N2 gas and the number of moles of CO2 in 3.20 L of CO2 gas.
Part B: A 10.0 g sample of krypton has a temperature of 25C at 574 mmHg . What is the volume, in milliliters, of the krypton gas?
Part C: A mixture of He, Ar, and Xe has a total pressure of 2.00 atm . The partial pressure of He is 0.450 atm , and the partial pressure of Ar is 0.300 atm . What is the partial pressure of Xe?
Part D: A volume of 18.0 L contains a mixture of 0.250 mole N2 , 0.250 mole O2 , and an unknown quantity of He. The temperature of the mixture is 0 C , and the total pressure is 1.00 atm . How many grams of helium are present in the gas mixture?
Explanation / Answer
1 mole of any gas occupied volume is 22.4L
1 mole of N2 gas occupied volume is 22.4L
2.9 moles of N2 gas occupied volume is = 22.4*2.9 = 64.96 L
22.4 L of Co2 gas = 1 mole
3.2 L of Co2 gas = 3.2/22.4 =0.14 moles of Co2
part-B
PV = nRT
no of moles n = W/G.A.Wt = 10/83.8 = 0.119 moles
T = 25C0 = 25+273 = 298K
P = 574mmHg = 574/760 = 0.755atm
R = 0.0821L-atm/mole-K
V = nRT/P
= 0.119*0.0821*298/0.755 = 3.85L
volume = 3850ml
part-c
PT = PHe + PAr + PXe
PHe = 0.45atm
PAr = 0.3atm
PT = 2atm
2 = 0.45+ 0.3+ PXe
PXe = 2-0.75 =1.25 atm
Part-D
PV = nRT
n = nN2 + nO2 + nHe
V = 18L
T = 0C0 = 273K
P = 1atm
n= PV/RT
= 1*18/0.0821*273
= 18/22.4 = 0.8 moles
n = nN2 + nO2 + nHe
0.8 = 0.25 + 0.25 + nHe
nHe = 0.8-0.5 = 0.3 moles
mass of He = no of moles * atomic mass
= 0.3*4 = 1.2 gm >>>>> answer