An ethylene glycol solution contains 25.6 g of ethylene glycol (C2Hs02) in 99.6
ID: 1012825 • Letter: A
Question
An ethylene glycol solution contains 25.6 g of ethylene glycol (C2Hs02) in 99.6 mL of water. (Assume a density of 1.00 g/mL for water.) You may want to reference (pages 528- 538) section 14.6 when completing this problem Part A (.pages528.538) section 14 6 Determine the freezing point of the solution. Express you answer in degrees Celsius. ? T= -8.11 Submit My Answers Give Up Incorrect: Try Again; 5 attempts remaining Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining Part B Determine the boiling point of the solution. Express you answer in degrees Celsius. Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
DTf = i*Kf*m
i = vanthoff factor = 1
Kf of water = 1.86 c*kg/mol
m = molality of solution = (25.6/62)*(1000/99.6)
(0-x) = 1*1.86*(25.6/62)*(1000/99.6)
x = freezingpoint of solution = -7.71 C
part B
DTb = i*Kb*m
i = vanthoff factor = 1
Kb of water = 0.512 c*kg/mol
m = molality of solution = (w/mwt of solute)*(1000/wt of solvent in grams)
= (25.6/62)*(1000/99.6)
(x-100) = 0.512*(25.6/62)*(1000/99.6)
x = boilingpoint of solution = 102.12 c