Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An evacuated 1.000 L flask was filled at room temperature with 4.920E-2 mol NO (

ID: 881483 • Letter: A

Question

An evacuated 1.000 L flask was filled at room temperature with 4.920E-2 mol NO (nitrogen monoxide) and 7.74E-3 mol Br2 (bromine). The temperature was then raised to 50.5°C, and these substances reacted to give nitrosyl bromide, NOBr:

2NO(g) + Br(g) <--> 2NOBr(g)

When equilibrium was achieved, the pressure of the gases in the flask was found to be 1.315 atm.

(a) What was the total moles of gases in the flask at equilibrium? ntotal = mol (b) How many moles of nitrosyl bromide were formed? What was the moles of each substance in the flask at equilibrium? n(NO) = mol

n(Br2) = mol

n(NOBr) = mol (c) What are the partial pressures of the different gases in this equilibrium mixture? p(NO) = atm

p(Br2) = atm

p(NOBr) = atm (d) What is Kp at this temperature? Kp =

Explanation / Answer

a) we know that according to ideal gas equation

PV = nRT

Pressure = 1.315

Temperature= 50.5 = 273+50. K = 323.5 K

R = 0.0821

n= ?

V = 1

so

Total number of moles= PV / RT = 1.315 X 1 / 0.0821X 323.5 = 0.0495 moles

b)

                                2NO(g)                 +         Br2(g) <-->                 2NOBr(g)

Intial                 0.04920                            0.00774                             0

change                   - 2x                                   -x                               2x                  

eqilibrium           0.0492-2x                         0.00774-x                           2x

As calcuated

0.0492 - 2x   + 0.00774 -x +2x = 0.0495

0.05694 - 0.0495 = x

x = 0.00744

so mole of [NO] = 0.0492-2x = 0.0492-2(0.00744 ) = 0.03432

[Br2]= 0.00774- 0.00744 =0.0003

[NOBr] = 2 X 0.00744= 0.01488

c) Partial pressure of gas = mole fraction X totalpressure

Mole fraction = moles total moles

1) pNO = 0.03432 X 1.315 / 0.0495= 0.911

2) pBr2 = 0.0003 X 1.315 / 0.0495 = 0.00796

3) pNOBr = 0.01488 X 1.315 / 0.0495 = 0.395

d )

Kp = (pNOBr)2 / pNO)2X pBr2v =0.395 / 0.911 X 0.911 X0.00796 = 59.79