Part B A student placed 19.5 g of glucose (C6H12O6) in a volumetric flask, added
ID: 1012901 • Letter: P
Question
Part B A student placed 19.5 g of glucose (C6H12O6) in a volumetric flask, added enough water to dissolve the glucose by swirling, then carefully added additional water until the 100. mL mark on the neck of the flask was reached. The flask was then shaken until the solution was uniform. A 40.0 mL sample of this glucose solution was diluted to 0.500 L. How many grams of glucose are in 100. mL of the final solution? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
we know that
moles = mass / molar mass
molar mass of glucose = 180 g /mol
so
initial moles of glucose = 19.5 / 180 = 0.1083333
now
water is added upto the 100 ml mark
we know that
concentration = moles x 1000 / volume (ml)
so
initial concentration of glucose = 0.1083333 x 1000 / 100
initial concentration of glucose = 1.083333 M
now
40 ml sample is taken from the initial glucose solution
now
moles of glucose taken = concentration x volume (ml) / 1000
moles of glucose taken = 1.08333 x 40 / 1000
moles of glucose taken = 0.0433333
now
it is diluted too 0.5 L
so
final concentration of the sample = moles of glucose / volume (L)
final concentration of the sample = 0.04333 / 0.5
final concentration of the sample = 0.0866666
now
100 ml of the final sample is taken
moles of glucose present = final concentration x volume (ml) / 1000
so
moles of glucose present = 0.08666 x 100 / 1000
moles of glucose present = 8.66667 x 10-3
now
we know that
mass = moles x molar mass
so
mass of glucose present = 8.6667 x 10-3 x 180
mass of glucose present = 1.56 g
so
1.56 grams of glucose is present in 100 ml of the final solution