Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Class: Ksp of Calcium Hydroxide Be sure to show your work for any calculations 1

ID: 1014838 • Letter: C

Question

Class: Ksp of Calcium Hydroxide Be sure to show your work for any calculations 1. Complete the reaction for the synthesis of Ca(oH)z: CaCl2 (aq) NaoH (aq) When 25.00 mL of saturated Ca(oH), is titrated with a o.024 M solution of HCI, 35.45 mL of HCI is needed to reach the equivalence point of the above reaction. What is the concentration of Ca (OH)2? 3. A saturated solution has a concentration of Ca(OH)2 equal to 0.014 M. Calculate the value of Ksp. 4. Check at least two sources to find the value of Ksp of Ca(oH)2Give your sources.

Explanation / Answer

1)

the reaction is given by

CaCl2 + 2NaOH ---> Ca(OH)2 + 2 NaCl

2)

the reaction is given by

Ca(OH)2 + 2 HCl ---> CaCl2 + 2H20

we can see that

moles of HCl required = 2 x moles of Ca(OH)2 present

now

moles = molarity x volume

so

M x V of HCl = 2 x M x V of Ca(OH)2

0.024 x 35.45 = 2 x M x 25

M = 0.017016

so

the concentration of Ca(OH)2 is 0.017016 M


3)

now

Ca(OH)2 ----> Ca+2 + 2 OH-

given

saturated concentration is 0.014 M

so

[Ca+2] = 0.014

[OH-] = 2 x 0.014 = 0.028

now

Ksp = [Ca+2] [OH-]^2

Ksp = [0.014] [0.028]^2

Ksp = 1.0976 x 10-5

so

the value of Ksp is 1.0976 x 10-5


4)

from wikipedia of calcium hydroxide , Ksp = 5.5 x 10-6