Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Part B Before investigating the scene, the technician must dilute the luminol so

ID: 1014912 • Letter: P

Question

Part B Before investigating the scene, the technician must dilute the luminol solution to a concentration of 6.00×102 M . The diluted solution is then placed in a spray bottle for application on the desired surfaces. How many moles of luminol are present in 2.00 L of the diluted spray? Express your answer with the appropriate units. moles of luminol = 0.120 mol SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part Correct Part C What volume of the stock solution (Part A) would contain the number of moles present in the diluted solution (Part B)? Express your answer with the appropriate units.

Explanation / Answer

Concentration of luminol is 6x10-2 M

thats mean 1 L solution contain 6x10-2 moles of luminol

so 2 L of the diluted spray will contain = 6x10-2x2 = 12x10-2 = 0.12 moles of luminol

Part A question is missing here,

To answer part C, the concentration of the stock solution need to know, that is missing here.