Part B An object of mass M 1.00 kg is attached to a spring with spring constant
ID: 1778043 • Letter: P
Question
Part B An object of mass M 1.00 kg is attached to a spring with spring constant k 11.0 N/m whose unstretched length is L 0.190 m , and whose far end is fixed to a shaft that is rotating with an angular speed of = 1.00 radians/s. Neglect gravity and assume that the mass also rotates with an angular speed of 1.00 radians/s as shown. (Figure 1) When solving this problem use an inertial coordinate system, as drawn here. (Figure 2) Assume that, at a certain angular speed 2, the radius R becomes twice L. Find 2 Express your answer in radians per second Hints Hint 1. How to approach the problem In Part A, you obtained the formula kL Now use the additional piece of information that R(w2) to solve for 2 Figure 2 of 2 W2= 16 radians/s Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again vide Feedback ContinueExplanation / Answer
for w:
k x = M w^2 r
r = L + x
for r = 2 L then x = L
k L = M w^2 2L
11 = 1 x w2^2 x 2
w = 2.34 rad/s