Part B An unknown radioactive substance has a half-life of 3.20 hours . If 22.5
ID: 1066300 • Letter: P
Question
Part B
An unknown radioactive substance has a half-life of 3.20 hours . If 22.5 g of the substance is currently present, what mass A0 was present 8.00 hours ago?
Part C
Americium-241 is used in some smoke detectors. It is an alpha emitter with a half-life of 432 years . How long will it take in years for 40.0 % of an Am-241 sample to decay?
Part D
A fossil was analyzed and determined to have a carbon-14 level that is 50 % that of living organisms. The half-life of C-14 is 5730 years. How old is the fossil?
Explanation / Answer
Part B
radioactive decay follows first order kinetics
The integratd rate law is
k = [2.303/t ] log a/a-x
0.693/3.2= (2.303/8 ) log a /22.5
solving for a , a= 127.17 g
Part B
Using the same relation
0.693/432 = (2.303/t) log 100/60
Thus time = 318.42 yrs
Part C
Given N (initial ) = 1 and N = 0.5 and thalf = 5730 yrs
Thus t = [2.303 x 5730/0.693] log 1/0.5
= 5730 Yrs
Alternatively to have 50% decayed , half life is taken thus time = half life = 5730 yrs.