Part B An unknown radioactive substance has a half-life of 3.20hours . If 46.2g
ID: 836572 • Letter: P
Question
Part B
An unknown radioactive substance has a half-life of 3.20hours . If 46.2g of the substance is currently present, what mass A0 was present 8.00 hours ago?Express your answer with the appropriate units.
Part C
Americium-241 is used in some smoke detectors. It is an alpha emitter with a half-life of 432 years. How long will it take in years for 34.0% of an Am-241 sample to decay?
Express your answer with the appropriate units.
Part D
A fossil was analyzed and determined to have a carbon-14 level that is 80% that of living organisms. The half-life of C-14 is 5730 years. How old is the fossil?
Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
B. Half Life = 3.2 hours
Time Elapsed = t = 8 hours
Mass left = N = 46.2 g
t1/2 = 0.693/k
k = 0.693/3.2 = 0.2166 h-1
N = N0e-kt
N0 = 261.25 g
C. t1/2 = 432 years
k = 0.693/432 = 0.0016 year-1
N/N0 = 1 - (34/100) = 0.66 = e-kt
kt = -ln(0.66)
t = 259.022 years
D. Half Life = 5730 years
k = 0.693 / 5730 = 1.209x10-4 year-1
N/N0 = 0.8 = e-kt
t = 1845.04 years