Calcium dihydrogen phosphate and sodium bicarbonate are ingredients of baking po
ID: 1017799 • Letter: C
Question
Calcium dihydrogen phosphate and sodium bicarbonate are ingredients of baking powder that react to produce CO2, which causes dough to rise:Balance below equation:
__Ca(H2PO4)2 (s) + __NaHCO3 (s) ---> __CO2 (g) + __H2O (g) + __CaHPO4 (s) + __Na2HPO4 (s)
If the baking powder is 31.0% sodium bicarbonate and 35.0% calcium dihydrogen phosphate by mass, what volume of CO2 is produced from 1.00 g of baking powder? Baking temperature is typically 350 degrees F. Calcium dihydrogen phosphate and sodium bicarbonate are ingredients of baking powder that react to produce CO2, which causes dough to rise:
Balance below equation:
__Ca(H2PO4)2 (s) + __NaHCO3 (s) ---> __CO2 (g) + __H2O (g) + __CaHPO4 (s) + __Na2HPO4 (s)
If the baking powder is 31.0% sodium bicarbonate and 35.0% calcium dihydrogen phosphate by mass, what volume of CO2 is produced from 1.00 g of baking powder? Baking temperature is typically 350 degrees F.
Balance below equation:
__Ca(H2PO4)2 (s) + __NaHCO3 (s) ---> __CO2 (g) + __H2O (g) + __CaHPO4 (s) + __Na2HPO4 (s)
__Ca(H2PO4)2 (s) + __NaHCO3 (s) ---> __CO2 (g) + __H2O (g) + __CaHPO4 (s) + __Na2HPO4 (s)
If the baking powder is 31.0% sodium bicarbonate and 35.0% calcium dihydrogen phosphate by mass, what volume of CO2 is produced from 1.00 g of baking powder? Baking temperature is typically 350 degrees F.
Explanation / Answer
Ca(H2PO4)2 + 2 NaHCO3 ====> 2 CO2 + 2 H2O + CaHPO4(s) + Na2HPO4(s)
1.00 g of baking powder have 0.31 gm of NaHCO3
0.31 gm of NaHCO3 = 0.31 /84 = 0.00369 Moles
0.00369 Moles of NaHCO3 will produce the same mole (0.00369) of CO2
0.00369 Mole of CO2 = 0.00369 x 44 = 0.162 gm CO2 will produced
To find Volume of CO2
Pressure is not mentioned hence we can Atmospheric pressure 1 atm
PV = nRT
P = 1 atm
V = ?
n = 0.00369 Moles
R = 0.0821 L atm K-1 Mol -1
T = 350 Deg F = 176.667 C = 449.667 K
Find The Volume
V = 0.00369 x 0.0821 x 449.667 /1 = 0.1362 Liter
0.1362 Liter of CO2 will produce