Carbon disulfide is a foul-smelling solvent that dissolves sulfur and other nonp
ID: 1021445 • Letter: C
Question
Carbon disulfide is a foul-smelling solvent that dissolves sulfur and other nonpolar substances. It can be made by heating sulfur in an atmosphere of methane. For the reaction (below), Delta H degree = 760.4 kJ/mole of S_8 and Delta S degree = 1219.1 J/(K middot mole of S_8). Calculate the equilibrium constant at 300.00 degree C and at 535.00 degree C. 4 CH_4(g) + S_8(s) 4 CS_2(g) + 8 H_2(g) K at 300.00 degree C: 61885.7 Analyze The value of K is calculated though the value of Delta G degree In(K) = -Delta G/RT K at 535.00 degree C: 3.32 times 10^14 with Delta G calculated at various temperatures (T) through: Delta G = Delta H - T Delta SExplanation / Answer
we know,
del G = delH -T del S = 760.4x 103 - 573 x 1219.1 = 61855.7 but it is a positive i thinkk the data given is wrong
k= 1.7 X 10-6 at 573K
del G = delH -T del S = 760.4x 103 - 808 x 1219.1 = -224632.8
k at 5350 C = 7.0055 x1014