Carbon disulfide is a foul-smelling solvent that dissolves sulfur and other nonp
ID: 855217 • Letter: C
Question
Carbon disulfide is a foul-smelling solvent that dissolves sulfur and other nonpolar substances. It can be made by heating sulfur in an atmosphere of methane. For the reaction (below), Delta H degree= 760.4 kJ/mole of S8, and Delta S degree = 1219.1 J/(K mole of S8). Calculate the equilibrium constant at 280.0 degree C and at 480.0 degree C. 4 CH4(g) +S8(s) 4 CS2(g) + 8H2(g) K at 280.0 degree C . Number 84 K at 480.0 degree C . Number 96 Analyze The value of k is calculated through the value of Delta G degree In(K)=-Delta G/RT With delta G calculated at various temperatures (T) through. Delta G= Delta H-T Delta SExplanation / Answer
Apply equation
dG = dH - T*dS
dG = -RT*ln(Keq)
ln(Keq) = dG/(-RT)
ln(Keq) = (dH - T*dS)/(-RT)
at T = 280°C = 280+273 K = 553 K
ln(Keq) = (760400- 553 *1219.1)/(-8.314*553 )
ln(Keq) = -18.75
Keq = exp(-18.75)
Keq = 7.1941*10^-9
b)
ln(Keq) = (dH - T*dS)/(-RT)
at T = 480°C = 480+273 K = 753 K
ln(Keq) = (760400- 753 *1219.1)/(-8.314*553 )
ln(Keq) = -34.27
Keq = exp(-34.27)
Keq = 1.308*10^-15