Please answer question 11 II. According to the chemiosmotic theory, an electroch
ID: 1028317 • Letter: P
Question
Please answer question 11
Explanation / Answer
Solution :- give that ,
membranepotential = -140 mv
a) G for the ATP hydrolysis is -30.5 kJ/mol. So, G for its synthesis would be +30.5 kJ/mol
Hence, G' for different concentrations of reactants and products would be
G' = G + RT ln ([ATP]/[ADP] [Pi])
= 30.5 + (8.314) (298) ln ([1x10-3]/[1x10-3] [2.5x10-3])
= 30.5 + (2.48) ln (4x102)
= 30.5 + 14.9
= 45.4 kJ/mol
Thus, 45.4 kJ are required to synthesize ATP.
b) = RT ln [H+]in/[H+]out + ZF
= (8.314) (298) ln [1x10-7]/[3.16x10-6] + (1) (96500) (-0.14)
= (2.48) ln (0.00316)-13.5
= -8.56-13.5
= -22.1 kJ/mol
Since G' = n, -22.1 kJ/mol is required for the movement of 1 mol of proton. This is not enough to drive ATP synthesis as ATP synthesis requires 45.4 kJ/mol.
c) 3 protons must be translocated per ATP synthesized.