Please answer question 9 Calculate the concentration ratio 8. The Henry\'s law c
ID: 1028395 • Letter: P
Question
Please answer question 9
Calculate the concentration ratio
8. The Henry's law constant of oxygen in w ater at 25 °C is 773 atm mol' kg of water. Calculate the molality of oxygen in water under that the solubility of oxygen in blood at 37 °C is roughly the same as that in water at °C, a partial pressure of 0.20 atm. Assume 25 comment on the prospect for our survival without hemoglobin molecules. The total volume of blood in the human body is about 5 L 9. The potential difference across a cell membrane is found to be 40 mV, with the inside negative to the outside. Assume an equilibrium distribution, and calculate the concentration ratio CMg(out)/CMg(in) for Mg2+ ions, T-37C.Explanation / Answer
9)
Veq = RT/ZF *{ln (Mg+2) out / (Mg+2) in}
where Veq is equilibrium potential for Mg+2 ion.
R is the universal gas constant =8.314 J.K-1.mol-1 (Joules per Kelvin per mole).
T is the temperature in Kelvin (K = °C + 273.15). Here it will be 37+273.15 = 310.15 K
Z is the valence of the ion and here it is 2.
F is the Faraday's constant = 96485 C.mol-1 (Coulombs per mole).
0.04V =( 8.314 * 310.15 / 2 * 96485 ) * ln{(Mg+2) out / (Mg+2) in}
ln (Mg+2) out / (Mg+2) in = 0.04 /( 8.314 * 310.15 / 2 * 96485 )
ln (Mg+2) out / (Mg+2) in = 4
(Mg+2) out / (Mg+2) in = e^4
(Mg+2) out / (Mg+2) in = 54.6
Therefore concentration ratio CMg(out)/CMg(in) for Mg+2 ions will be 54.6:1