Calcium oxide reacts with water in a combination reaction to produce calcium hyd
ID: 1036319 • Letter: C
Question
Calcium oxide reacts with water in a combination reaction to produce calcium hydroxide: CaO(s) + H2O(l) —> Ca(OH)2(s) In a particular experiment, a 5.50 g sample of CaO is reacted with excess water and 6.77g of Ca(OH)2 is recovered. What is the percent yield in this experiment? Calcium oxide reacts with water in a combination reaction to produce calcium hydroxide: CaO(s) + H2O(l) —> Ca(OH)2(s) In a particular experiment, a 5.50 g sample of CaO is reacted with excess water and 6.77g of Ca(OH)2 is recovered. What is the percent yield in this experiment? CaO(s) + H2O(l) —> Ca(OH)2(s) In a particular experiment, a 5.50 g sample of CaO is reacted with excess water and 6.77g of Ca(OH)2 is recovered. What is the percent yield in this experiment?Explanation / Answer
CaO(s) + H2O(l) ------------------- Ca(OH)2(s)
mass of CaO = 5.50 grmas
molar mass of CaO = 56.08 gram/mole
number of mole of CaO = 5.50/56.08 =0.09801moles
according to equation
1 mole of Cao = 1 mole of Ca(OH)2
0.0981 moles of CaO = ?
= 0.0981x1/1 = 0.0981 moles of Ca(OH)2
number of moles of Ca(OH)2 formed = 0.0981 moles
molar mass of Ca(OH)2 = 74.09 gram/mole
mass of 0.0981 moles of Ca(OH)2 = 0.0981x74.09 =7.268 grams
Theoritical yield of Ca(OH)2 = 7.268 grams.
Actual yield = 6.77 grams
Percent yield = Actual yield/Theoritical yield x100
Percent yield = 6.77/7.268 x100 =93.15%
Percent yield = 93.15%.