Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Chapter: Stoichiometry Examples Question 2: Determine the following A) How manyu

ID: 1036423 • Letter: C

Question

Chapter: Stoichiometry Examples

Question 2: Determine the following

A) How manyu grams of oxygen are required to burn 659 grams of propane?

B) An experimenter recovers 7.58 grams of sodium sulfrade from the neutralization of sodium hydroxide by sulfuric acid. How many grams of sodium hydroxide reacted?

C) Element A reacts with oxygen to produce a pure sample AO2. Find the atomic mass and identity of A if 9.6g of oxygen reacts with 16.5 g of A to produce 26.1 g of XO2

D) A mixture of 21.6 g or P and 78.4 g of CL2 reacts completely to form PCL3 and PCL5 wihch are the only products. Determine the mass of PCL3 that forms.

Thanks!

Explanation / Answer

A)

C3H8 +5 O2 ------------------ 3CO2 + 4 H2O

1mole 5 mole

molar mass of C3H8 = 44 gram/mole

molar mass of O2 = 32 gram/mole

according to equation

1 mole of C3H8 = 5 mole of O2

44 grams of C3H8 = 5x32 grams of O2

659 grams of C3H8 = ?

                                   = 5x32x659/44 =2396.36 grams of O2

mass of O2 required = 2396.36 grams

B)

2 NaOH + H2SO4 ----------------- Na2SO4 + 2H2O

2 mole                                   1 mole

molar mass of NaOH = 40 gram/mole

Molar mass of Na2SO4 = 142.04 gram/mole

according to eqauition

1 mole of Na2SO4 = 2 moles of NaOH

142.04 grams of Na2So4 = 2x40 grams of NaOH

7.58 grams of Na2SO4 = ?

                                    = 2x40x7.58/142.04 =4.269 grams

mass of NaOH reacted = 4.269 grams

D) 2 P + 3Cl2 -----------------2 PCl3

mass of P = 21.6 grams

molar mass of P = 31.0gram/mole

number of moles of P = 21.6/31.0 =0.6968 moles

mass of Cl2 = 78.4 grams

molar massof Cl2 = 71.0gram/mole

number of moles of Cl2 = 78.4/71 = 1.104 moles

according to equation

2 mole of P = 3 mole of Cl2

0.6968 moles of P = ?

                                   = 3x0.6968/2 = 1.0452 moles of Cl2

we need 1.0452 mole of Cl2 but we have 1.104 moles of Cl2. so Cl2 is excess reagent.

hence P is limiting reagent

according to equation

2 moles of P = 2 moles of PCl3

0.6968 moles of P = ?

                              = 2x0.6968/2 = 0.6968 moles of PCl3

number of moles of PCl3 formed = 0.6968 moles

molar mass of PCl3 = 137.33 gram/mole

mass of 0.6968 moles of PCl3 = 0.6968x137.33 =95.69grams

mass of PCl3 formed = 95.69 grams.