Constants Periodic Table1 1.33 g H2 s altowed to react with 9.82 g N. producing
ID: 1037504 • Letter: C
Question
Constants Periodic Table1 1.33 g H2 s altowed to react with 9.82 g N. producing 2.35 g NH, The Haber- In the Haber-Bosch process, hydrogen gas reacts with nitrogen process to the equation Part A 3H2(g) + N2(g)-+2NH (g) range of uses, from fertilkzer to pharmaceuticals the in lower yields than Express your answer to three significant figures and include the appropriate units those predicted from the chemical equation. View Available Hint(s) Express your answer to three significant figures and include the appropriate units alue UnitsExplanation / Answer
A)
Molar mass of H2 = 2.016 g/mol
mass(H2)= 1.33 g
use:
number of mol of H2,
n = mass of H2/molar mass of H2
=(1.33 g)/(2.016 g/mol)
= 0.6597 mol
Molar mass of N2 = 28.02 g/mol
mass(N2)= 9.82 g
use:
number of mol of N2,
n = mass of N2/molar mass of N2
=(9.82 g)/(28.02 g/mol)
= 0.3505 mol
Balanced chemical equation is:
3 H2 + N2 ---> 2 NH3
3 mol of H2 reacts with 1 mol of N2
for 0.6597 mol of H2, 0.2199 mol of N2 is required
But we have 0.3505 mol of N2
so, H2 is limiting reagent
we will use H2 in further calculation
Molar mass of NH3,
MM = 1*MM(N) + 3*MM(H)
= 1*14.01 + 3*1.008
= 17.034 g/mol
According to balanced equation
mol of NH3 formed = (2/3)* moles of H2
= (2/3)*0.6597
= 0.4398 mol
use:
mass of NH3 = number of mol * molar mass
= 0.4398*17.03
= 7.492 g
Answer: 7.49 g
B)
% yield = actual mass*100/theoretical mass
= 2.35*100/7.492
= 31.4 %
Answer: 31.4 %