Constants Periodic Table Part A Eight bulbs are connected in parallel to a 110 V
ID: 1876494 • Letter: C
Question
Constants Periodic Table Part A Eight bulbs are connected in parallel to a 110 V source by two long leads of total resistance 1.6 If 220 mA flows through each bulb, what is the resistance of each? Express your answer using two significant figures R-1.8 10 Submit revious Answers Request Answer X Incorrect: Try Again; 3 attempts remaining Part B f 220 mA flows through each bulb, what fraction of the total power is wasted in the leads? Express your answer using two significant figures. fraction wasted Submit Request AnswerExplanation / Answer
(A) if 220 mA flows throug each bulb then
current through lead = 8 x 220 mA = 1760 mA
I = 1.76 A
PD across lead = 1.76 x 1.6 = 2.816 Volt
V_bulb = 110 - 2.816 = 107.2 Volt
R = V / I
R = 107.2 / (0.220) = 490 ohm
(B) P_total = (1.76 x 110) = 193.6 W
P_wasted = 1.76^2 x 1.6 = 4.96 W
fraction = 4.96 / 193.6
= 0.0256