Constants PartA Singly ionized (one electron removed) atoms are accelerated and
ID: 2032454 • Letter: C
Question
Constants PartA Singly ionized (one electron removed) atoms are accelerated and then passed through a velocity selector consisting of perpendicular electric and magnetic fields. The electric field is 152 V/m and the magnetic field is 3.17x10-2 T.The ions next enter a uniform magnetic field of magnitude 1.74x10-2 T that is oriented perpendicular to their velocity. How fast are the ions moving when they emerge from the velocity selector? u= 4790 m/s evious Answe Correct Part B If the radius of the path of the ions in the second magnetic field is 18.0 cm, what is their mass? m1.90.1025 kg Submit X Incorrect; Try Again; 4 attempts remainingExplanation / Answer
In the velocity selector only ions with a particular velocity pass undeflected through the combined electric and magnetic fields of the selector..
the magnetic and electric field forces on the ions are equal and opposite
Bqv = Eq
selected velocity v = E/B
v = 152V/m / 3.17*10-2T
v = 4794.9526m/s
The magnetic force (Bqv) provides the centripetal force (mv²/r) for the ions ..
Bqv = mv²/r
m = Bqr / v
(3.17*10-2T)(1.60*10-19C)(0.18m) / (4794.9526m/s)
m = 1.904*10-25 kg