Constants Part A Three identical very dense masses of 5000 kg each are placed on
ID: 2031012 • Letter: C
Question
Constants Part A Three identical very dense masses of 5000 kg each are placed on the x axis. One mass is at 21 = -150 cm, one is at the origin, and one is at 2 450 CImm What is the magnitude of the net gravitational force Fgrav on the mass at the origin due to the other two masses? Take the gravitational constant to be G 6.67x10-11 N-m2/kg2. Express your answer in newtons to three significant figures View Available Hint(s) rav Submit Part B What is the direction of the net gravitational force on the mass at the origin due to the other two masses? +x direction direction Submit Request AnswerExplanation / Answer
a) F = G m1 m2 / r2
F12 = (6.67 * 10-11 * 5000 * 5000) / (150 * 10-2)2
= 7.41 * 10-4 N
F23 = (6.67 * 10-11 * 5000 * 5000) / (450 * 10-2)2
= 8.23 * 10-5 N
Fnet = (7.41 * 10-4) - (8.23 * 10-5)
magnitude = 6.58 * 10-4 N
b) direction of net force is towards
-x direction