Constants Part A In a physics laboratory experiment, a coil with 160 turns enclo
ID: 2035881 • Letter: C
Question
Constants Part A In a physics laboratory experiment, a coil with 160 turns enclosing an area of 12.4 cm2 is rotated in a time interval of 5.00x102 s from a position where its plane is perpendicular to the earth's magnetic field to one where its plane is parallel to the field. The earth's magnetic field at the lab location is 5.4x10-5 T What is the total magnetic flux through the coil before it is rotated? Express your answer using two significant figures ?-6696-10-8 Wb Submit Previous Answers Request Answer X Incorrect; One attempt remaining; Try Again Part BExplanation / Answer
Magnetic flux is given by:
phi1 = N*B*A*cos theta
Given values are
N = 160 turns
B = 5.4*10^-5 T
A = 12.4 cm^2 = 12.4*10^-4 m^2
theta = 0 deg, So cos 0 = 1
So,
phi1 = 160*5.4*10^-5*12.4*10^-4*1 = 1.07*10^-5 Wb
Part B
theta = 90 deg, cos 90 = 0
So phi2 = 0 Wb
Part C
average emf is given by:
Emf = -d(phi)/dt = -(phi2 - phi1)/dt
dt = 5.00*10^-2 sec
So
Emf = -(0 - 1.07*10^-5)/(5.00*10^-2)
Emf = 2.14*10^-4 V
Please Upvote.