Constants Part A An 18-gauge copper wire (diameter 1.02 mm) carries a current wi
ID: 1581256 • Letter: C
Question
Constants Part A An 18-gauge copper wire (diameter 1.02 mm) carries a current with a current density of 4.10 × 100 A/m. The density of free electrons for copper is 8.5 × 1020 electrons per cubic meter. Calculate the current in the wire. Express your answer with the appropriate units. 1.04 A Submit Previous Answers Request Answer X Incorrect; One attempt remaining; Try Again Part B Calculate the magnitude of the drift velocity of electrons in the wire Express your answer with the appropriate units. vd= 1 Value Units Submit Request AnswerExplanation / Answer
Current = Current Density * Area of Cross section
= 4.10*10^6*pi*(1.02*10^-3)2*0.25
= 3.35 A
As we know
v = I/(nAq)
= 3.35/(8.5*1028*0.25*pi*(1.02*10^-3)2*-1.6*10-19)
= -3.014*10-4 m/sec