Constants Part A A group of particles is traveling in a magnetic field of unknow
ID: 779340 • Letter: C
Question
Constants Part A A group of particles is traveling in a magnetic field of unknown magnitude and direction. You observe that a proton moving at 1.40 km/s in the +z direction experiences a force of 2.10x10-16 N in the +y-direction, and an electron moving at 4.70 km/s in the -z-direction experiences a force of 8.40x1016 N in the +y-direction What is the magnitude of the magnetic field? You may want to review (Pages 883 -887) For related problem-solving tips and strategies, you may want to view a Video Tutor Solution of Magnetic force on a proton Submit Request Answer Part B What is the direction of the magnetic field? (in the zz-plane) from the-z-direction Submit Request Answer PartC What is the magnitude of the magnetic force on an electron moving in the -y-direction at 3.20 km/s? Submit Request AnswerExplanation / Answer
given
v = 1.4 km/s = 1400 m/s
F = 2.1*10^-16 N
q = 1.6*10^-19 C
A) F = q*v*B*sin(90)
==> B = F/(q*v)
= 2.1*10^-16/(1.6*10^-19*1400)
= 0.938 T
B) theta = 0 degrees from -z axis
C) F = q*v*B*sin(90)
= 1.6*10^-19*3200*0.938*sin(90)
= 4.80*10^-16 N
D) theta = 0 degrees from the -x axis.